04.10.2023

"PEYGAMBERİMİZ, İMAN VE İSTİKAMET" KONFERANSINA YOĞUN İLGİ

"Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası" etkinlikleri kapsamında il müftülüğümüz organizesinde düzenlenen "Peygamberimiz, İman ve İstikamet" konulu konferansa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Devlet Tiyatro Salonunda gerçekleştirilen program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve sinevizyon gösterimiyle başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Müftümüz Muharrem Biçer, “Camiler ve din görevlilerinin toplumdaki konumuna dikkat çeken bilgiler verirken bir insana değer vermenin çok kıymetli olduğunu belirten Peygamberimiz(s.a.s)'in şu hadisini hatırlatarak; "Rasulüllah(s.a.s), bir gün tavaf esnasında Kabe'ye yönelerek şöyle buyurdu: "Ey Kabe! Sen ne güzelsin. Senin kokun ne güzeldir. Senin azametine ve kutsallığına hayranım. Fakat Allah'a yemin ederim ki, müminin saygınlığı, Allah katında senin saygınlığından daha fazladır." dedi.”

Daha sonra konferans vermek üzere kürsüye gelen İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, programın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlarken, Efendimiz(s.a.s)'in bir hadisinde belirtilldiği üzere insan, önce iman etmeli, sonra dosdoğru olmalı. Ancak doğru olmak için de doğru yerde durmalı. Kimin izinde gittiğini bilmeli. Biz müminler, Yüce Allah’ın son kitabı Kur’an’ın ve son peygamberi Hz. Muhammed(s.a.s)'in izinden gidiyoruz. Rabbim cümlemizi sıratı müstakimden ayırmasın.” dedi.

Konferansa, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Hitit Üniv. Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Konya İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ilçe müftülerimiz, vazilerimiz, müftülük personelimiz, cami görevlilerimiz, Kur’an kursu öğreticilerimiz ve vatandaşlar katıldı.

Konferansın ardından Rektör Köse’ye İl Müftümüz Biçer tarafından tablo hediye edilirken protokol üyeleri tarafından, ortaokullar ve liseler arası 40 Hadis ezberleme yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri, bu yıl hatimle teravih namazı kıldıran din görevlilerine de teşekkür belgeleri verildi.