04.11.2022

“Deprem Anı, Çök-Kapan-Tutun ve Tahliye Tatbikatı”

Ülke genelindeki müftülüklerle Diyanete bağlı Kur’an kurslarında eş zamanlı "Deprem Anı, Çök Kapan Tutun ve Tahliye Tatbikatı" yapıldı.

Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen tatbikata, İl Müftülüğümüz, 13 ilçe müftülüğümüz, il ve ilçe Kur'an Kurslarımız olmak üzere 213 hizmet binasında, 4884 kişi katıldı.

İl Müftülüğümüz hizmet binasında gerçekleştirilen tatbikata, Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi, Vali Yardımcılarımız Tamer Orhan ve Erdoğan Kanyılmaz, İl Müftümüz Muharrem Biçer, İl AFAD Müdürü Elvan Kaya, il müftü yardımcılarımız, müftülük personelimiz ve Hıdırlık Kur’an kursu öğreticilerimiz ile öğrencileri katıldı.

Ülke genelinde müftülükler ve Kur’an kurslarında saat 10.00’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği deprem anını bildiren ilk sirenin sesiyle binadakilerin "çök, kapan, tutun" pozisyonunu yapması beklendi.

Depremin durmasını belirten ikinci siren sesiyle de bina kontrollü bir şekilde tahliye edildi.

Tahliyenin sorunsuz yapılmasının ardından İl AFAD Müdürlüğünün bina önüne kurmuş olduğu afet çadırı, arama kurtarma araçları ve afet resim sergisi personeller ve öğrencilerce incelendi.