20.10.2021

İL MÜFTÜLÜĞÜMÜZDEN “KAN BAĞIŞI KAMPANYASI”

Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında İl Müftülüğümüz ve Türk Kızılayı Çorum Şubesi işbirliğiyle “Her damlada hayat var” sloganıyla “Kan bağışı kampanyası” başlatıldı.

Covid-19’a bağlı pandemi sürecinde kan bağış oranlarının azalması dolayısıyla ülke genelinde Türk Kızılay tarafından yürütülen kan bağışı kazanımı faaliyetlerine İl Müftülüğümüzden “Mevlid-i Nebi Haftası”nda destek verildi.

2021 yılı “Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında Çorum Saat Kulesi yanı Hürriyet Meydanında bulunan “Türk Kızılayı Kan Bağışı Aracı”nda yapılan kan alma işlemine İl Müftülüğümüz personelleri ile din görevlilerimiz katıldı.

İl Müftülüğümüzün Çorum halkına yaptığı “Milletimizle cana can olmak için kan vererek sevdiklerimize destek olalım” çağrısına bizzat katılıp kan bağışında bulunarak destek veren İl Müftüsü Vekili Müftü Yardımcımız Adem AYGÜL, “Cenabı Hak Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Maide suresi 32.ayetinde “Kim bir nefsi, haksızca öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de ona hayat verirse (onu kurtarırsa), bütün insanlara hayat vermiş (tüm insanlığı kurtarmış) gibi olur." buyurmuştur. Günümüzde hastaların tedavisinde en çok ihtiyaç duyulan madde “kan”dır. Bazen bir ünite kan bir can'ın kurtarılmasına vesile olur. Kan stoklarına destek vermeye özellikle içinde bulunduğumuz bu salgın döneminde daha da ihtiyaç vardır. Mevlid-i Nebi Haftasında olmamız hasebiyle biz de müftülük olarak bu ihtiyacın karşılanmasında bir nebze katkımız olsun düşüncesiyle kan bağışı kampanyasına destek verdik. Vatandaşlarımızı da kampanyaya davet ettik. İnşallah verdiğimiz kanlar nice canların kurtuluşuna vesile olacaktır." dedi.