16.07.2021

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlandı."

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Haftası etkinliklerinin 5. yıldönümü münasebetiyle Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi, protokol üyelerinden oluşan heyet ile birlikte çeşitli etkinliklere katıldı.

Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi ve protokol üyeleri;

- 15 Temmuz Şehidi Mustafa Avcu’nun Çorum Merkez Eskikaradona Köyü’ndeki kabrini ve ailesini ziyaret etti. İl Müftümüz Muharrem Biçer tarafından kabir başında dua yapıldı.

- 15 Temmuz Şehidi Ali Karslı’nın Çorum Merkez Hıdırlık Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret etti. Müftümüz Biçer’de kabir başında dua yaptı.

- Vatanımız uğruna canlarını feda eden kahraman şehitlerimiz için Merkez Hıdırlık Camii'nde öğle namazı öncesi düzenlenen Mevlid-i Şerif ve Kuran-ı Kerim tilaveti programına katıldı. Program sonunda Müftümüz Biçer'de hafta boyunca okunan hatimlerin duasını yaptı.

- Merkez Abide Kavşağı yanındaki İstiklâl Şehitleri Anıtını ziyaret ederek, şehitlerin mezarına karanfil bıraktı. Merkez Akşemseddin Camii İmam Hatibi Sefa Kırcı’nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan ziyarette, aziz vatanın mukaddesatı, milletin birliği ve bütünlüğü uğruna canlarını feda eden şehitler için Müftümüz Biçer’in yaptığı duaya hep birlikte amin denildi.

- 15 Temmuz Şehitler Müzesini ziyaret etti. Darbe girişiminin bastırılması sırasında şehit olan Erol Olçok, oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un yanı sıra Çorumlu Ali Alıtkan, Akif Kapaklı, Ali Karslı, Emin Güner, Mehmet Kocakaya, Mustafa Avcu, Mustafa Karasakal, Mustafa Solak, Osman Arslan ve Yakup Kozan ile şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in bal mumu heykelleri ve kişisel eşyaları ile Anadolu Ajansı (AA) muhabirlerinin o geceye ait karelerinin bulunduğu fotoğraf sergisi tek tek incelendi.

- Devlet Tiyatro Salonu’nda Çorum Belediyesi Tiyatro Kulübü tarafından sahne alan “İhanet” adlı tiyatro gösterisini izledi.

- 15 Temmuz Şehidi Ümit Çoban’ın ailesini evinde ziyaret etti. Ziyarette Müftü Biçer, aziz şehitlerimiz için dua etti. Ardından 15 Temmuz Gazisi Mustafa Türkyılmaz’ı evinde ziyaret etti.

- Kadeş Barış Meydanında gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programına katıldı. Program; Çorum Belediyesi Mehteran takımının gösterisi, Hasan Çakmak ve Tayyip Hoş hocalarımızdan Kur’an-ı Kerim tilaveti, Müftümüz Biçer'in yapmış olduğu dualar ve 00.13’de okunan salâ sonrasında sona erdi.