01.10.2023

İl Müftümüz’ün “1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası” Mesajı

Değerli kardeşlerim.

Diyanet İşleri Başkanlığımız, camilere olan ilgiyi artırmak, bağlılığı pekiştirmek ve camilerin önemini daha etkin bir şekilde anlatmak amacıyla 1-7 Ekim tarihleri arasını “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak ilan etmiştir.

“Camiler ve Din Görevlileri Haftası” son bir kaç yıl olduğu gibi bu yıl da “Mevlid-i Nebi Haftası”yla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığımızca belirlenen “Peygamberimiz, İman ve İstikamet” teması doğrultusunda kutlanacaktır.

Haftanın hemşehrilerimiz ve tüm inananlar için hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Kıymetli kardeşlerim.

Mescitlerin ve camilerin İslam’da önemli bir yeri vardır. Kutsallığından dolayı Allah’ın evi kabul edilmiştir. Camiler, Allah’ın rahmetinin yeryüzüne ulaşmasına vesile olan mübarek mekanlardır. Yeryüzünde Allah’a en sevimli yerlerdir. Cennet bahçeleridir.

Nitekim kutsi bir hadiste Cenab-ı Allah, “Müslüman bir kimse, namaz ve zikir için camileri vatan edindiği zaman, Allah Teâlâ onun bu hâlinden dolayı, tıpkı gurbette yakını olan bir âilenin, onun dönmesiyle duydukları sevinç gibi sevinir, (yani bundan râzı olur)“ buyurmaktadır. (İbn Mâce, Mesâcid, 19)

Camiler, müslüman beldelerin mührüdür. Cennet vatanımızın manevi tapularıdır. Birlik ve beraberliğimizin ilham kaynağıdır. Vatan sevgisinin, şehitlik ve gazilik duygusunun beslendiği, çalışma azminin işlendiği, anne ve babaya hürmetin, güzel ahlakın öğretildiği, irfan yuvalarıdır.

Camiler, tarihimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin hatıralarının saklı bulunduğu, düşmanla savaşan ordumuz için duaların yapıldığı, asker ocağına vatan evlatlarının uğurlandığı, “Allah, Vatan, Millet ve Bayrak” sevgisinin gönüllere nakşedildiği halk mektepleridir. Camiler ve minarelerde okunan ezanlar, bağımsızlığımızın en güzel ilham kaynağıdır.

Mabetlerinse ilk görevlileri peygamberlerdir. Onun için din hizmetleri çok kutsal bir görevdir. Bir o kadar da zor bir görevdir.

Başkanlığımızın bütün cami görevlileri, bu kutsal bu görevi sıcak soğuk, gece gündüz demeden günün 24 saatinde büyük bir özveri ile ifa etmeye çalışmaktadırlar. Vatandaşlarımızın, halkımızın, cemaatimizin hizmetlerine koşmaktadırlar.

Diğer taraftan hayırsever vatandaşlarımızın cami hizmetlerine verdiği maddi ve manevi destekte her türlü takdirin üzerindedir.

Bu vesileyle bütün din görevlilerimizi hizmetlerinden, hayırseverlerimizi de maddi ve manevi desteklerinden dolayı kutluyor, ahirete irtihal edenleri de rahmetle anıyorum.

Bu yıl “Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası” dolayısıyla il müftülüğümüzce gerçekleştirilecek tüm etkinliklere vatandaşlarımızı davet ediyor, haftanın verimli geçmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Muharrem BİÇER-Çorum İl Müftüsü