17.02.2021

İl Müftümüz'den Regaib Kandili Mesajı

"REGAİB GECESİNDE RABBİMİZE RAĞBET EDELİM."

Receb ayının ilk Cuma gecesi  Hz. Peygamber'in gelişiyle sürur bulduğu ve "Allahım bize  Recep ve Şaban ayını mübarek kıl, bizi Ramazana ulaştır" diye dua ettiği bir gece.

Peygamberimizin bu duasında ümmet bilincini ümmet olma şuurunu bir kez daha  görüyoruz. Beni ve bana değil bizi ulaştır diyor. Tıpkı Fatiha suresinde "Ancak sana ibadet eder Ancak senden yardım dileriz" diye dua etiğimiz  gibi. Onun için dualarımızda biz şuuruyla hareket etmemiz gerekiyor. Rabbimize yalvarmamız gerekiyor. Ailemiz çocuklarımız akrabalarımız ve  toplumumuz adına ümmet adına rabbimizden istiyoruz.

Aslında zaman Allah'ın kullarına verdiği nimetlerden biri hatta en başta geleni. Hem büyük bir nimet hemde kıymetli bir emanettir. Onun için zamanı nimete dönüştürmek için gayret gerekir. Zaman Allah'ın bize açtığı bir kredi . Zaman kulluk ve ibadet için bir fırsattır. Ömür de Ahirete hazırlık için bir fırsattır. Bu mübarek gece ve aylar da Kuran ayı Ramazana hazırlık için bir fırsattır.

Bu aylar bu geceler sevap çarpanı bol olan aylardır. Nasılki Kadir gecesi bin aydan daha değerli ise  nasılki Kabede yapılan ibadetlerin yüzbin çarpanı varsa  bu ayları da biz Allaha dönüş ve onu daha çok zikretme ayı olarak görmeliyiz. Regaib den sonra Mirac ikram edilecek  Berat ve Kadirle taclanacak hayatımız. Onun için bu günler ve ayların kıymetini bilelim. Bu nimetleri kulluğumuzu test etmek Müslümanlığımızı tartmak için bir fırsat bilelim. Ben Allah katında ne kadar değerliyim sorusunun cevabını Ataullah İskenderinin "Allah katındaki  değerinizi öğrenmek istiyorsanız Allah'ın sizi nerede istihdam ettiğine bakınız."  mesajında bulabiliriz. Bütün sahip olduğumuz imkanlarla bu fırsatları değerlendirelim. Hesaba çekilmeden önce  kendi muhasebemizi kendimiz yapalım. Allah katında değerli olan salih amellerdir. Allah katında günahların bir değeri ağırlığı yoktur.

Mübarek aylar maddi ve manevi rahmetle geldi önemli olan bu rahmetle yıkanabilmektir. İslam ümmeti bilinciyle kardeş olmak, Allah ve Rasülü ile yeniden tanışmak, cami ve cemaatle barışmak, hayırda yarışmaktır. Rabbim bu bereketli gecenin ve üç ayların  feyzinden istifade etmeyi nasib eylesin. Bizlere Receb ve Şaban aylarını mübarek kılsın ve hayırlısı ile Ramazana kavuştursun.