07.06.2018

Kadir Gecesi Mesajı

O KADİR BİLMİŞLERİN GECESİDİR

KADRİ BİLİNMESİ GEREKLİ OLAN O GECE

Değerli Kardeşlerim,

Allah`a hamdolsun Mübarek Ramazan ayının zirvesine ulaşmış bulunuyoruz. Önümüzdeki 10 Haziran Pazar`ı Pazartesiye bağlayan gece bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesini idrak edeceğiz.

Zaman ve mekanlar; kendilerinde meydana gelen önemli olaylarla değer kazanırlar. Bin aydan hayırlı olarak bilinen Kadir Gecesini değerli kılan en önemli sebep mukaddes kitabımız Kur’ân-ı Kerîm’in bu gece indirilmeye başlanmış olmasıdır. Kur’ân-ı Kerîm’in inişi ve Peygamberimizin insanlığa son peygamber olarak gönderilmesi, dünya tarihinin en önemli hadisesidir. Cebrail, Peygamberimiz (s.a.s)'e ilk vahyi bu gece getirmiştir. Alak suresinin "İkra! Oku!" emriyle başlayan ilk beş âyeti ile dünya değişmiştir.

Rabbimiz Kur’an`ın indirilişiyle ilgili şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an`ın indirildiği aydır” (Bakara Suresi, 185) “Apaçık olan Kitab`a andolsun ki, biz onu (Kur’an`ı) mübarek bir gecede indirdik. Kuşkusuz biz uyarıcıyızdır Katımızdan bir emirle her hikmetli işe o gecede hükmedilir.” (Duhan Suresi, 2-5) “Şüphesiz biz, Kur'an`ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadir Suresi, 1-5)

Hz. Aişe validemiz: “Kadir gecesini idrak edersem nasıl dua edeyim?” diye sorduğunda: Peygamberimiz: “Allah'ım sen affedicisin, affı seversin, beni de affeyle”, diye dua et” buyurmuşlardır (Tirmizi, Daavât, 89). Unutmayalım ki bu gece duaların kabul olduğu bir gecedir. Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s) Efendimiz: “Her kim ina­narak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi kalkar ibâdet ederse,geçmişgünâhlarıaffedilir”(Buhari, Teravih,1) buyurmuştur.

Bu geceye Kadir Gecesi denilmesi Kadir Suresini göz önüne alarak izah edilebilir, Buna göre: 1. Hüküm Gecesi demektir. Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü hadiseler Allah (cc) Teâlâ'nin ezelî kaza ve takdiri ile ilgili meleklere bu gece bildirilir. 2. Mevki, Şeref, Değer ve Azamet Gecesi demektir. Bin aydan daha hayırlı oluşunu ifade eder. 3. Tazyik (Sıkıştırma, Zorlama) Gecesi demektir. Bu gece inen meleklere yeryüzü dar gelir. O kadar çok melek, o kadar ciddi bir arzu ile iner ki, hep birlikte bir geçitten geçiyorlarmış gibi bir sıkışıklık ve zorluk yaşanır. Ve bu iniş şafak sökünceye kadar devam eder.

Kardeşlerim, Öyle bir kadir gecesi değerlendirelim ki, eğer şu ana kadar hayatımızda böyle bir kadir gecesi değerlendirmediysek bir kere hayatımızda kadir gecesi değerlendirmiş olalım. Bu mübarek gecede yapabileceğimiz birçok şey vardır. Bu gece Allahu Teala çokça zikredilmeli, Kur'ân-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmelidir. Kazâ namazı kılınmalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmelidir. Tefekkürde bulunulmalı, geçmişin muhasebesi yapılmalı, günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmelidir. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmelidir. Bu gece büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenilmelidir. Milletimizin birlik-beraberlik, kardeşlik ve huzuru için, mazlum milletlerin kurtuluşu ve bütün insanlığın hidayeti için dua edilmelidir. Aziz şehitlerimize Allah`tan rahmet ve gazilerimize uzun ömürler dilenmeli, mazlum ve mağdur Müslümanların özellikle Suriye, Irak, Filistin`de, Arakan`da bulunan Müslümanlar için dua edilmelidir.Kadir gecesinde yatsı namazından önce Ulu Cami`de ve Akşemseddin Camii`nde müftülüğümüz tarafından kandil programı düzenlenecek ve Mevlid-i Şerif okunacaktır. Tüm halkımızı bu programlarımıza davet ediyorum. Bu vesileyle saygı değer Çorumlu kardeşlerimizin Kadir Gecesini tebrik ediyor, gecemizin her türlü hayırlara, birlik, beraberlik, barış ve aile huzuruna vesile olmasını Yüce Mevla`dan niyaz ediyorum.