01.11.2021

Din Görevlilerimiz, Geçen Yıl Yanan Alanı Ağaçlandırdı

İskilip'teki Din Görevlileri, Ebussuud Efendi Erkek Kur’an Kursu öğrencileri ile beraber Müftülüğümüzün Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle organize ettiği etkinlik çerçevesinde Aşağı Şeyhler Köyü Kuzören Mahallesi bölgesinde geçen yıl yanan bölgeyi Mevlid-i Nebi Hatıra Ormanı olarak ağaçlandırdı. İskilip Orman İşletme Müdürlüğü'nün desteklediği etkinliğe İskilip Müftümüz Sn. Vahit Demiral, İskilip Orman İşletme Müdürü Sn. Bülent Kayadibi, Müftülük ve Orman İşletme Müdürlüğü çalışanları, İskilip merkez ve köylerinde görev yapan Din Görevlileri ile Ebussuud Efendi Erkek Kur'an Kursu öğrencileri katıldı.

Etkinlikte konuşan İlçe Müftümüz Sn. Vahit DEMİRAL şunları söyledi:

"Yüce Rabbimiz Kur’an’da "Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ı tesbih eder." "Bitkiler ve ağaçlar (Allah'a) secde ederler." Bunun için Hz. Peygamber ashabını fidan dikme hususunda teşvik etmiştir: “Birinizin elinde bir hurma fidanı varken kıyamet kopuyor olsa bile derhâl onu diksin!”

Fidan dikmek büyük bir sevap vesilesidir. Nitekim Hz. Peygamber "Bir Müslüman ekin ekse veya ağaç dikse, ondan da kuş, insan veya hayvan yiyecek olsa, bununla o Müslüman için bir sadaka sevabı hâsıl olur.” buyurmuştur.

Fidan dikmek ne kadar sevapsa gereksiz yere ağaç kesmek de bir o kadar büyük bir vebaldir. Nitekim Peygamberimiz gereksiz yere ağaç kesilmesiyle ilgili olarak “Her kim sidre ağacını keserse Allah onu başı üzeri cehenneme atar.” buyurmuştur. Bu noktada ağaç dikme hususunda gösterdiğimiz hassasiyeti ormanları koruma noktasında da göstermeliyiz.

Maalesef bazı orman yangınları sorumsuzca yakılıp bırakılan ateşlerden kaynaklanmaktadır.

Medine’de bir gece bir evin yanması üzerine Hz. Peygamber “Şüphesiz ki bu ateş size ancak düşmandır. O hâlde uyuyacağınız zaman ateşi söndürün!” diyerek bu konuda ümmetini uyarmıştır. Bizler de bu konularda cemaatimizi uyarmalıyız."

Hocamız, konuşmasında etkinliğe destek olan İskilip İlçe Orman Müdürü Sn. Bülent Kayadibi’ne, Orman İşletme çalışanlarına, etkinliğe katılan Din Görevlilerine ve Kur'an Kursu öğrencilerine teşekkür etti.

İlçe Orman Müdürü Sn. Bülent Kayadibi de ormanlarımızın temiz tutulmasının önemli olduğuna vurgu yaparak topluma örnek olan bu davranışlarından ötürü Din Görevlilerine teşekkürlerini ifade etti.

Beş yüz adet fidan dikiminin yapıldığı program, hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.