28.10.2020

İlçe Müftümüz Sn. Vahit Demiral’ın Mevlid Kandili Mesajı

28 Ekim 2020 Çarşamba gününü 29 Ekim Perşembe’ye bağlayan gece, Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)’in tüm insanlığı onurlandırarak dünyaya teşrifinin yıl dönümünü idrak edeceğiz. Mevlid-i Nebi’nin, ilçemiz, ülkemiz ve bütün İslâm âleminin huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.
Kandiller; ışıklarıyla karanlık gecelerimizi aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda manevî feyziyle bereketiyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran önemli gecelerdir.
 
Sevgili Peygamberimizin (S.A.V.) doğumu münasebetiyle asırlardan beri kutlanması gelenek halini alan Mevlid Kandili’ne bütün Müslümanlar, özellikle de milletimiz ayrı bir önem vermiştir. Efendimiz, Yüce Allah’tan insanlığa gönderilmiş, bir rahmet peygamberi olarak inananların gönüllerinde müstesna bir yere sahiptir.
Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.)’in insanlığa getirdiği varlık anlayışında insan, yaratılmışların en saygını ve varlığın özüdür. İnsanın fıtrat ve yaratılış itibariyle onurlu bir varlık olması, İslâm’ın varlık, bilgi ve değer anlayışını şekillendiren en temel unsurlardan biri olmuştur.
 
Kandiller; öze dönüşün, Yüce Yaratanımıza yürekten yakarış ve yönelişin, günahlarla kirlenmeye yüz tutmuş gönüllerimizi arındırmanın, geçici olanla kalıcı olanı fark etmenin, kalp gözümüzü açıp gönül dünyamızı temizlemenin fırsatı olan, nefsin yanıltıcı arzu ve isteklerinden uzaklaşmanın imkânlarını sunan kutlu zaman dilimleridir.
 
Bu duygular içerisinde İskilipli kardeşlerimin Mevlid Kandilini tebrik eder, sağlık ve afiyetimizin devamına, manevi dünyamızın aydınlanmasına, ailemizin mutluluğuna, aramızda sevgi ve saygının pekişmesine, cennet vatanımızın maddi manevi açıdan kalkınmasına, gönül coğrafyamızın birlik ve dirliğine ve bütün insanlığın hidayetine vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ederim.