T.C. ÇORUM VALİLİĞİ
İL MÜFTÜLÜĞÜ

DR. AHMET AKIN

1956 yılında Isparta Eğirdir’de doğdu. İlkokulu köyünde, İmam-Hatip Okulu’nu Isparta’da, liseyi İzmir-Buca’da bitirdi. İlk memuriyetine 1974 yılında İzmir merkez BelenbaşıKöyü camii imam-hatibi olarak başladı. Bu sırada Yüksek İslam Enstitüsü’ne devam etti.

1980 yılında mezun olduktan sonra 1981-1982 yıllarında Muğla-Bodrum, 1982-1983 yıllarında İzmir-Foça İlçe Müftülükleri görevlerinde bulundu. 1982-1986 yılları arasında İzmir-Kemalpaşa Vâizi iken Diyanet İşleri Başkanlığınca yetiştirilmek üzere 2 yıllığına İngiltere’ye gönderildi.

Birmingham Üniversitesi’nde “Malezya’da Çağdaş İslamî Hareketler” konulu tezi ile yüksek lisans yaptı. 02.03.1989-02.12.1997 tarihleri arasında Balıkesir-Susurluk, 15.12.1997-25.12.1997 tarihleri arasında Ankara-Nallıhan, İlçe Müftülükleri yaptı. 1997-2001 yıllarında Almanya Essen’de Din Hizmetleri Ataşeliği görevini yürüttü.

2002 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi’nde “1576-1600 Yıllarına Ait Bursa Şer’iye Sicillerine Göre Din Görevlisinin Sosyal Hayattaki Rolü” tezi ile doktorasını tamamladı.

2001 yılında Kırıkkale Cezaevi Vaizliğine, 11.05.2002 tarihinde Kırıkkale-Yahşihan, 31.08.2004 tarihinde İzmir-Bornova İlçe Müftülüğüne, 2006-2008 tarihinde de Kahramanmaraş İl Müftüsü, 2008-2010 tarihlerinde Eskişehir Müftüsü olarak görev yaptı.

4 yıldır İsviçre’ de T.C. Bern Büyükelçiliği nezdinde Din Hizmetleri Müşavirliği görevini yürüten Dr. Ahmet AKIN, 01.12.2014 tarihinde yurtiçi görevine dönerek, Başkanlık Müftüsü olarak görev yaparken, 29.05.2015 tarihinde Çorum İl Müftüsü olarak atandı ve 17.06.2015 tarihinde görevine başladı. Halen bu görevi yürütmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır.